Bir senfoni orkestrası ve biletleri tükenmiş bir konser salonu seyircisinden coşkulu bir alkış – Cuma günü, canlı müziği sessizleşmiş bir dünyaya geri getirmeye yönelik önemli bir adım atıldı.

Yeni Zelanda koronavirüsün yayılmasını kontrol altına aldıktan sonra canlı senfonik müziği geri getirdi ve tamamen dolu bir konser salonuna çalan eksiksiz bir senfoni orkestrasının sesi geri döndü.

8 Haziran’da Başbakan Jacinda Ardern, ülkede aktif COVID-19 vakası olmadığını, dolayısıyla tüm sosyal mesafe düzenlemelerinin kaldırılabileceğini açıkladı.Müzik için bu, orkestraların normal oluşumlarında performanslar sergilemeye devam edebileceği ve konser salonlarının tekrar tamamen doldurulabileceği anlamına geliyordu.

Ülkenin ulusal orkestrası bu haberi, Yeni Zelanda başkenti Wellington’da ‘Ngū Kīoro… Harikoa Ake – celebrating togetherness’ adlı bir Cuma gecesi gala konseriyle kutladı. Konserde Yeni Zelandalı tenor Simon O’Neill, soprano Eliza Boom, Maisey Rika, orkestra şefi Hamish McKeich, Horomona Horo, Taonga puoro ve Voices New Zealand’dan şarkıcılar yer aldı. Her şey geleneksel Māori şarkısı ‘Pokarekare Ana’nın dinleyici önderliğindeki heyecan verici performansıyla sona erdi.

Yeni Zelanda Senfoni Orkestrası Başkanı Peter Biggs, herhangi bir COVID-19 kısıtlaması olmadan konser salonunda sahne alan ilk orkestra olduklarını belirtti.

Biggs, “Bu, ulusal orkestramız için muhteşem bir başarı ve tüm Yeni Zelandalıların fedakarlıklarının ve sıkı çalışmalarının bir kanıtı” dedi.

Performans sergilemek, dinlemek, şarkı söylemek ve sadece birlikte olmak – katılan herkes için harika bir an olmuş olmalı. Hepsini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Yorum Yaz