| 58sn |

Jimmy Heath’in son kaydı Love Letter, 17 Temmuz’da dinleyici ile buluşacak.

Fotoğraf: Carol Friedman

Verve, kısa bir süre önce 93 yaşındaki saksofoncu Jimmy Heath’in 19 Ocak’ta hayatını kaybetmesinden yalnızca bir ay önce tamamladığı son kaydının 17 Temmuz’da çıkacağını duyurdu.

“Con Alma” gibi coverlardan Heath orijinallerine uzanan bir balad koleksiyonu olan Love Letter, trompetçi Wynton Marsalis, piyanist Kenny Barron, gitarist Russell Malone, davulcu Lewis Nash ve vokalist Gregory Porter ve Cécile McLorin Salvant’ın katkılarıyla ortaya çıktı. Albüm için Heath çoğunlukla alto’yu tecih ediyor, ancak Heath’in Seattle Repertory Jazz Orchestra ile kaydettiği 2010 tarihli bir suitten esinlenilen “Inside Your Heart” parçası için eline soprano saksafon alıyor.

Love Letter, yaklaşık 60 yıl önce kayıt tarihlerine başlamış bir sanatçının son çalışması olmasına rağmen, Heath’in güçlerinin azaldığına dair hiç bir gösterge yok; kayıt, her bir kompozisyonun nüanslarını keşfetmeyi amaçlayan, enstrümanıyla yakından ilgilenen bir müzisyeni tasvir ediyor.

“Jimmy, her zaman bir şarkının sözlerini çalmadan önce bilmek istedi,” diyor Love Letter‘ın ortak yapımcısı Carol Friedman. “Bu özel hassasiyet, kuşkusuz icrasının içtenliğine katkıda bulunuyordu ve balad çalmayı sevmesinin sebebi de buydu – bir melodinin sözleri olsun ya da olmasın, o saksafonuyla şarkı söylüyordu.”

2 Comments

Yorum Yaz