Bir Alman tiyatrosu, sosyal mesafe gözetilerek ve temkinli bir şekilde canlı konserler gerçekleştirmeye yeniden başladı.

Pazartesi günü, Almanya’nın Wiesbaden şehrinde 1,000 koltuklu neo-Barok bir salon olan Hessisches Staatstheater, her bir seyirci arasında en az üç boş koltuk bırakılarak 200’den az seyirciye ev sahipliği yaptı. Bu, oldukça tartışmalı ve riskli bir konu olan Avrupa’daki koronavirüs salgınının birinci dalgasının ardından canlı performansları yeniden hayata geçirme girişimlerinin bir parçasıydı. Wiesbaden’deki konser, diğer salonlar için bir örnek niteliği -veya katılımcılardan hastalanan olursa bir uyarı niteliği- taşıyacak.

Konser seyircilerinin yüzlerine maske takmaları gerekiyordu, ancak yerlerine oturduktan sonra bu maskeleri çıkarmalarına izin veriliyordu. Biletlerin üzerinde koltuk numaraları yazmıyordu ve aynı evi paylaşanlar birlikte oturabiliyordu. Tiyatro, daha sonra enfekte olup olmadıkları hakkında irtibat kurabilmek üzere seyircilerin her birinin ismini ve adresini kaydetti. Konserde, piyanist Alexandra Goloubitskaia’nın eşlik ettiği Bas Günther Groissböck, Mahler ve Schubert’den eserler seslendirdi.

Günther Groissböck konser tecrübesini, “En başta neredeyse bir enstalasyon ya da bir deneydeymişiz gibi hissettim. Ancak bir şarkıdan ötekine geçtikte hızla çok insani bir şeye dönüştü,” şeklinde açıkladı.

Etkinliğin arkasındaki itici kuvvet, Wiesbaden Tiyatrosu’nun direktörü olan tecrübeli aktör Uwe Eric Laufenberg’di. Laufenberg’in canlı performansları yeniden başlatma konusundaki erkenci ısrarı, herkesi mutlu etmedi. Geçen ay, Laufenberg devletin getirdiği kısıtlamaların Alman anayasasının bir ihlali olduğunu ve salgına verilen tepkinin abartılı olduğunu dile getirince, büyük çaplı bir siyasi tartışma başlatmıştı.

Laufenberg, bir röportajında bazı tiyatro çalışanlarının tiyatronun bu kadar erken açılması konusunda kuşkuları olduğunu söylemişti. Ancak, Haziran ayının ilk haftası boyunca her gün gerçekleşecek olan bir performans serisinin ilki niteliğindeki Pazartesi günü gerçekleşen performans, yeni vaka oranının 1%’in altına düştüğü Almanya’da genel bir normale dönüş sürecinin bir parçasıydı.

Günther Groissböck ve ona piyanoda eşlik eden Alexandra Goloubitskaia, normal zamandan çok daha az ücretler kabul ettiler. Groissböck, “Para şu anda en son önceliğimiz. Bunun gerçekleşiyor olmasından dolayı bile çok sevinçliyim,” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz