Rattle, 2023 yılında Münih Bavyera Radyosu Senfoni Orkestrası için Londra Senfoni Orkestrası’ndan ayrılacağını geçen hafta duyurdu.

Sir Simon Rattle | Warner Classics

Brexit kararının ardında, Sir Simon Rattle, 2023’te Londra Senfoni Orkestrası’ndaki (LSO) görevine son vereceğini duyurarak Alman vatandaşlığına başvurdu.

Basın toplantısında vatandaşlık başvurusunda bulunan diğer AB’li İngilizleri takip edip etmediği sorulduğunda ise Rattle şu cevabı verdi: “Pasaportum yolda.

“Birçokları için olduğu gibi, bu mutlak bir zorunluluktu” diye ekledi.

Sir Simon, “Müzisyenlerin ve sanatçıların genel olarak birdenbire Avrupa için vize almaları gerektiği gerçeği, kesinlikle bahsettiğimiz Brexit bonusu değil” dedi ve “Onunla savaşmak zorunda kalacağız.” diye ekledi. Rattle, Almanya’ya dönmesinin nedenlerinin “tamamen kişisel” olduğunu ve LSO ile yakın bir ilişki sürdürmekten “memnun” olduğunu söyledi. 2023’ten itibaren orkestrada ömür boyu fahri şef rolünü üstlenecek orkestra şefi, “Orkestranın müzik direktörü olarak görevime üç yıl daha devam edecek ve sözleşmemi 2023’e kadar uzatacağım için çok mutluyum” dedi.

“Münih’teki şef şef rolünü kabul etme nedenlerim tamamen kişiseldir, bu da işimin dengesini daha iyi yönetmeme ve çocuklarımın yanında anlamlı bir şekilde bulunabilmem için eve yeterince yakın olmama olanak tanıyor.” Sir Simon, “LSO’ya bağlılığını” sürdürdüğünü ve “ileride birlikte müzik yapacağımız için heyecanlandığını” söyledi.

Yorum Yaz