Cihat Aşkın

Keman

Prof. Ayhan Turan’ın sınıfından mezun olan Cihat Aşkın, daha sonra Londra’da Royal College of Music ve The City University’de Master ve Doktora programlarını bitirdi. İTÜ’de 1998’de Doçent, 2006’da Profesör ünvanı aldı. 1999’dan beri Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin (MIAM) kurusucu ve eş-başkanı olan Aşkın, 2008 yılında Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü’ne atandı. Günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden biri olarak anılan Aşkın, dünyanın dört bir yanında konserler verdi, festivallere katıldı. Tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile 2004 yılında başlattığı Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) projesi, Andante’nin düzenlediği 2011 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Klasik Müzik Etkinliği” ödülüne layık görüldü. 2007 yılında oda müziği topluluğu Aşkın Ensemble’ı kurdu. Sanatçı, basın tarafından “Bu toprağın kemancısı” olarak onurlandırılmıştır.

Orçun Orçunsel

Orkestra Şefi, Besteci

İstanbul’da doğan Orçunsel, 4 yaşında İ.Ü. Devlet Konservatuarı’na girerek ilk piyano çalışmalarına başladı. Daha sonra M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuarı piyano bölümünden, Zeynep Yamantürk ile çalışarak 2004 yılında mezun oldu. Ayşegül Sarıca ve Ali Darmar ile çalışmalarının anı sıra Stephen Kovacevich başta olmak üzere, Thomas Yee ve Hanry Faures’in çalıştaylarına katılarak sanatçılardan büyük ilgi gördü. Çeşitli Uluslararası yarışmalarda dereceler alan sanatçı, 2007 yılında ALV Bursu ile Salzburg yaz akademisine giderek Karl‐Heinz Kammerling ve Vassilia Efstathiadou ile çalışmıştır. Özellikle transcription-düzenleme alanında kendisini yoğunlaştırarak çalışmalar yapmaktadır. İlk kompozisyon çalışmalarına 8 yaşında başlamış, bu yönde kendini geliştirmiş ve hâlen Dünya'nın çeşitli yerlerindeki birçok konser için kompozisyon ve düzenleme yapmakta, film müzikleri bestelemektedir. Orkestra şefliği çalışmalarına Prof.Gürer Aykal ile M.S.G.S.Ü.D.K. yüksek lisans programında başlamış, 2008 ve 2009 yıllarında Cem Mansur yönetimindeki Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası'nın şef yardımcılığını üstlenmiş, 2007 yılından bu yana da Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası, CRR Senfoni Orkestrası, İstanbul, İzmir, Antalya, Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları, Mersin Akademik Oda Orkestrası, Avrasya Filarmoni ve Budapeşte Radyo Senfoni Orkestrası ile konserler vermiştir. 2016 yılında flüt sanatçısı Zeynep Keleşoğlu ile birlikte “Duo Fidelis” ikilisi olarak konserler vermeye başlamıştır. Katıldıkları radyo programlarındaki canlı konserler de dahil olmak üzere pek çok açıklamalı tematik konserler vermektedirler. 2017 yılında Andante Dergisi tarafından düzenlenen, Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında “Yılın Orkestra Şefi” ödülüne layık görülmüştür. 2008 yılından bu yana, Istanbul’da kurmuş olduğu Orchestra’Sion ile düzenli konserler veren Orçun Orçunsel, bu orkestranın daimi şefliğini ve Genel Sanat Yönetmenliğini yapmaktadır. Orchestra'Sion ile, Dünya çapındaki büyük piyanist Paul Badura‐Skoda başta olmak üzere, Andrei Gavrilov, Dimitri Ashkenazy, Paul Gulda, Aleksander Rudin, Ayşegül Sarıca, Cihat Aşkın, Gülsin Onay, Toros Can ve Borusan Quartet gibi solistlerle aynı sahneyi paylaşmıştır. Bu orkestra ile Mahler’in senfonilerinin veya Holst’ün Gezegenler Süiti gibi büyük kadrolu orkestralar için yazılmış eserlerin oda orkestrası versiyonlarının Türkiye'deki ilk seslendirilişini yapan Orçunsel, bir yandan Orchestra'Sion ile Dünya çapındaki büyük virtüözleri ağırlamaya devam etmekte, kompozisyon çalışmaları, düzenlemeler ve film müzikleri yapmakta, uluslararası yarışmalarda jüri üyesi olarak yer almakta ve aynı zamanda da konser piyanisti olarak solistlik kariyerini sürdürmektedir.

Tolga Bilgin

Trompet

2002 yılında Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarında Hüseyin Çebi ile trompet çalışmalarına başladı.2004 yılından itibaren trompet çalışmalarına Ömür Gürlük ile devam etti. 2005 yılında İzmir Caz Festivali’nde katıldığı atölye çalışmaları sırasında tanıştığı İtalyan müzisyenler tarafından Siena’ya davet edildi. Semineri Senesi Di Musica Jazz’a burslu olarak katıldı ve konserler verdi. 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Akademik Orkestrasıyla J.Haydn trompet konçertosunu , 2008 yılında “Concerto Barocco” orkestrası ile Bach’ın ikinci Brandernburg konçertosunu, 2009 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi oda orkestrası ile A.Vivaldi’nin iki trompet konçertosunu, 2010 yılında Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrasıyla şef Alexender Rudin ile birlikte J.B. Arban’ın V.Bellin’nin Norma operası için varyasyonlarını ve R.Korsakov’un Arıların Dansı adlı eserini seslendirdi. Ege Brass grubu ile birçok yerde konserler verdi. Sanatçı klasik müzik alanında olduğu kadar caz müziği alanında birçok çalışmalarda bulundu. Fatih Erkoç ile uzun yıllar yaptığı konser ve performanslarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışında tanınmış Aşkın Ersunan, Sibel Köse, İmer Demirer, Furio Di Castri, Giampaolo CasaR ve daha birçok önemli isimle konser projelerinde bulundu. 2013-2014 sezonunda İtalya'nın Torino şehrinde yapılan Julliard Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği masterclass'a burslu davet edildi. Sanatçı 2014-2015 sezonunda İtalya'nın Torino kenRnde G.Verdi konservatuvarına master eğitimi için kabul edildi, aynı sezon Roma'da Santa Cecilia konservatuvarında yapılan Premio Abbado yarışmasında jüri özel ödülüne layık görüldü. İtalya’da bulunduğu süre içinde Torino Caz Orkestrası’nın birçok konserinde görev aldı. Sanatçı Furio Di Castri, Mauro BaesR, Stefano Risso, Eric Reed, Valery Ponomarev, Giampaolo CasaR, Flavio Boltro, Emanuele Cisi, Nanny Assis, Andrei Kondakov, Bela Szakcsi Lakatos gibi dünyaca ünlü isimlerle birçok farklı ülkede aynı sahneyi paylaştı. Sanatçı Master eğitimini tamamladıktan sonra İzmir Devlet Opera ve Bale’sindeki görevine devam etmekte ve yurt içi yurt dışı konser ve albüm çalışmalarını sürdürmektedir.

Onur Çalışkan

Klarnet

2000 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Onur Çalışkan, klarnet çalmaya 10 yaşında başladı. 2013 yılında İstanbul Klarnet Festivali kapsamında düzenlenen yarışmada birinci oldu ve ödülünü Şükrü Tunar’a saygı gecesinde Mustafa Kandıralı’nın elinden aldı. 2014 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları Lisesinde Gürhan Eteke ile klarnet çalışmaya başladı. 2015 yılında İspanya Madrid’de düzenlenen International Clarinet Festival’de yer aldı. 2016 yılında İstanbul Woodwind Festival kapsamında bir tanesi solo konser olmak üzere farklı ekiplerle birlikte toplam 4 konser verdi ve yine aynı festival kapsamında Philippe Cupper’in klarnet ustalık sınıfına aktif olarak katıldı. 2017 yılında Kardeş Türküler ile çalışmaya başladı. 2018 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile solist olarak çaldı. Aynı yıl International Clarinet Festival kapsamında Belçika Ostend’de İstanbul Klarnet Korosu ile solist olarak Carmen Fantasy eserini seslendirdi. 2019 yılında 26. İstanbul Caz Festivali’nin yeni projeleri yurt dışına tanıtmayı hedefleyen Vitrin Turu programı çerçevesinde konser verdi. Bu konser ile yabancı programcıların ve seyircilerin ilgisini çekti ve beğeni kazandı. Aynı yıl 15. Bodrum Müzik Festivali'nde de klarnetli trio konseri verdi. Aktif olarak çalıştığı ekiplerin arasında İstanbul Klarnet Korosu, Kardeş Türküler ve Can Kazaz da yer almaktadır. Lisans eğitimine Gürhan Eteke ile İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında devam etmektedir. 2020 yılının Şubat ayında ilk albümü Esrik’i BGST Records etiketiyle yayınladı. Albüm etnik, caz ve modern müzik türlerini harmanlandığı bir projedir. Ayrıca albümde Grammy Ödüllü Amerikalı müzisyen Michael League, Ediz Hafızoğlu, Çağrı Sertel, Volkan Hürsever, Cenk Erdoğan, Efe Demiral ve Mehmet Akatay gibi birçok profesyonel müzisyen yer aldı. 2020 Aralık ayında müziği Hüsnü Arkan’a ait olan “Gemi” adlı tekliyi yine BGST Records etiketiyle yayınladı.

İlyada Zayim

Vokal