Cihat Aşkın

Keman

Prof. Ayhan Turan’ın sınıfından mezun olan Cihat Aşkın, daha sonra Londra’da Royal College of Music ve The City University’de Master ve Doktora programlarını bitirdi. İTÜ’de 1998’de Doçent, 2006’da Profesör ünvanı aldı. 1999’dan beri Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin (MIAM) kurusucu ve eş-başkanı olan Aşkın, 2008 yılında Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü’ne atandı. Günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden biri olarak anılan Aşkın, dünyanın dört bir yanında konserler verdi, festivallere katıldı. Tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile 2004 yılında başlattığı Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) projesi, Andante’nin düzenlediği 2011 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Klasik Müzik Etkinliği” ödülüne layık görüldü. 2007 yılında oda müziği topluluğu Aşkın Ensemble’ı kurdu. Sanatçı, basın tarafından “Bu toprağın kemancısı” olarak onurlandırılmıştır.

Rengim Gökmen

Orkestra Şefi

Müziğe küçük yaşlarda annesi opera sanatçısı Muazzez GÖKMEN´in denetiminde başlayan sanatçı, piyano ve kompozisyon çalışmalarını Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Ferhunde ERKİN, Nimet KARATEKİN, İlhan BARAN ve Ahmet Adnan SAYGUN'la tamamladıktan sonra, orkestra şefliği öğrenimi için İtalya'ya Türk hükümeti tarafından gönderildi. Önce Roma Santa Cecilia Konservatuvarı, daha sonra Siena Accademia Chigiana ve Santa Cecilia Yüksek Müzik Akademisi şeflik bölümlerinden Franco FERRARA'nın öğrencisi olarak birincilikle mezun oldu. Bu arada Türkiye'de başlamış olduğu keman ve yaylı çalgılar tekniği üzerine çalışmalarını İtalya'da altı yıl boyunca O.VICARI ile sürdürdü. Avusturya, İngiltere ve Hollanda'da orkestra şefliği üzerine çalışmalar yaptıktan sonra 1980 yılında katıldığı 'Gino Marinuzzi' San Remo Uluslararası Şeflik Yarışması'nı kazanarak büyük başarı elde etti. Daha sonra Avrupa'nın hemen hemen bütün ülkelerinde, A.B.D'de ve Güney Amerika'da konserler yönetti. 1984-89 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müzik Direktörlüğü görevi sırasında 1988 yılında İtalya hükümeti tarafından ´Cavalleria´ nişanı ile onurlandırılan sanatçı,1991 yılında da TÜTAV tarafından Türkiye'nin yurtdışındaki tanıtımına katkıları sebebiyle ödüllendirilmiştir. Sanatçı, Kültür Bakanlığı tarafından 1995 yılında 'Yılın En İyi Şefi' 1997 yılında TOBAV tarafından 'En Başarılı Opera Şefi' seçilmiştir. Ankara ve İstanbul Festivalleri Danışma Kurulu üyesi Rengim GÖKMEN, 1991 yılından beri sürdürdüğü İzmir Devlet Senfoni Orkestrası müzik direktörlüğü görevi sırasında sayısız konser, kayıt, yurtiçinde ve yurtdışında turneler gerçekleştirmiştir. 1999 yılında 'Cumhurbaşkanlığı Yüksek Kültür ve Sanat Nişanı' ile onurlandırıldı. 1992-95 yılları arasında süren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Genel Sanat Yönetmenliği görevi sırasında Aspendos Opera ve Bale Festivali'ni başlatan Prof Rengim Gökmen, 2007-2014 yılları arasında atandığı aynı görev süresinde Ulusal Eskişehir Opera ve Bale Günleri, Uluslararası İstanbul Opera Festivali ve Uluslararası İstanbul Bale Yarışması'nın da mimarı olmuştur. Prof. Rengim Gökmen aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı´nda öğretim üyesidir.

Elvin Hoxha Ganiyev

Keman

1997’de müzisyen bir aileye doğan Elvin Hoxha Ganiyev kemana beş yaşında başladı. Henüz sekiz yaşındayken büyükbabası Server Ganiyev ile birlikte ilk orkestralı konserini veren sanatçı, aynı yıl Zürih Konservatuarı’nın genç sanatçı programına kabul edildi. On yaşındayken Vladimir Spivakov yönetimindeki Moskova Virtüözleri ile birlikte ilk konserini Kremlin Sarayı’nda veren Ganiyev, çalışmalarını İspanya Escuela Superior de Música Reina Sofía’da sürdürdü. Genç sanatçı, yüksek lisans eğitimine halen Almanya’da Hochschule für Musik Theater und Medien Hannover’de devam ediyor.

Elvin Hoxha Ganiev, bugüne kadar Zubin Mehta, Yuri Bashmet, Sasha Goetzel, Gürer Aykal, Rauf Abdullayev, Placido Domingo, Jules van Hessen ve David Bernard gibi seçkin şeflerle çalıştı, Vadim Repin, Anne-Sophie Mutter, Maxim Vengerov, Cihat Aşkın ve Fazıl Say gibi müzik dünyasının yıldızlarıyla Carnegie Hall, the Berlin Philharmonic Hall, Tchaikovsky Concert Hall, Opera Garnier Monte-Carlo, Amsterdam Concertgebouw ve Londra the Royal Albert Hall gibi prestijli mekanlarda konserler verdi. Ganiev henüz 13 yaşındayken Gürel Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın verdiği 38. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinde solist olarak yer aldı. Aralarında Moskova Virtüözleri, Shanghai Oda Orkestrası, Amsterdam Filarmoni, Borusan İstanbul Filarmoni, Azerbaycan Filarmoni, Katar Filarmoni, Odessa Filarmoni, Yeni Rusya Orkestrası, Bilkent Oda ve Bilkent Senfoni Orkestrası, Tchaikovsky Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın da olduğu Türkiye ve yurtdışından pek çok orkestrayla konserler veren Hoxha Ganiev, David Oistrakh Keman Yarışması, Lipinski-Wieniawski Genç Müzisyenler Yarışması, Berlin Uluslararası Müzik Yarışması ve Viyana Uluslararası Müzik Yarışması gibi yarışmalardan pek çok ödül ve onur derecesine layık görülmüştür.

Murat Cem Orhan

Orkestra Şefi, Besteci

1981 İzmir doğumlu orkestra şefi Murat Cem Orhan, Orta öğrenimini İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Kolejinde, lise öğrenimini Özel İzmir Fen Lisesinde tamamladı. Müziğe çok genç yaşta piyano çalarak başlamış, lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı opera/şan bölümü'nde, yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve ABD'nin New York şehrinde Brooklyn College of Music'te tamamlamış, ardından Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği bölümünde Antonio Pirolli'nin Orkestra Şefliği sınıfında yüksek lisans öğrencisi olmuştur. Dünya'nın çeşitli yerlerinde, dünyaca ünlü sanatçılarla yaptığı ustalık sınıfları arasında Polonya'da ünlü şef Jorma Panula, Maceristan'da Alparslan Ertungealp, İtalya Siena'da Accademia Chigiana Musicale'de Michel Tabaschnik ve İzmir'de üstüste iki yıl Prof. Rengim Gökmen ve Metropolitan Operası Korosu eski şefi William Hicks yer alır. Ayrıca bir opera sanatçısı olarak İtalya'nın Siena kentindeki Accademia Chigiana Musicale'de Renato Bruson ile, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Raina Kabaivanska ile, ABD'nin New York şehrinde Sherill Milnes, Ashley Putnam ve Catherine Malfitano gibi opera sanatının çok tanınmış isimleri ile uzun soluklu çalışma fırsatı buldu.

Eylül 2018'de Paris'te düzenlenen 4. Evgeny Svetlanov Ulusalararası Şeflik yarışmasının 57 ülkeden seçilmiş 352 katılımcısının içinden finale kalan ilk 8 orkestra şefinden biri olmayı başarmış. 2015 yılında Heidelberg Sinfonietta ile Almanya'nın Heidelberg şehrinde Fazıl Say'ın eserlerini, 2017-2018 sanat sezonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde, W.A. Mozart'ın Sihirli Flüt operasını, çocuklar için yaptığı kendi düzenlemesiyle yönetmiştir. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda W.A. Mozart'ın Cosi Fan Tutte ve D. Cimarosa'nın Il Matrimonio Segreto isimli operalarını yönetmiştir. Düzenli olarak her yıl Çukurova, Bursa Bölge, Antalya, İzmir, İstanbul Devlet Senfoni Orkestraları ve Karşıyaka Oda Orkestrası ile konserler veren Orhan, 2016 yılında, Fazıl Say'ın 'Doğu-Batı Divanı şiirleri' şarkı albümünün (Op.44) Türkiye'deki ilk seslendirilişini yönetmiştir. Orkestra şefliği kariyerinin yanında bestecilik kariyerini de sürdüren Orhan 8. ve 9. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması'nda ard arda iki kez önce bir 'Bale Süti' sonra da bir 'Bariton Aryası' besteleyerek birinci olmuştur. 'Kuyucaklı Yusuf' Bale Süiiti BBDS tarafından icra edilmiştir. Şekeronya Çocuk Müzikali ise Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenmiş, 2018-2019 sanat sezonunda ise İzmir Devlet Opera ve Balesi ve Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenmektedir. Opera sanatçısı olarak ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceler almış ve hem yurt içinde hem yurt dışında 15'in üzerinde başrol seslendirmiştir. Çok iyi derecede Fransızca, İngilizce ve İtalyanca konuşan Orhan Aralık 2018'de Ankara Devlet Opera ve Balesi orkestra şefliği görevine atanmıştır.