Koronavirüs salgını nedeniyle büyük çoğunluğu iptal edilmek zorunda kalınan uluslararası festivaller ve faaliyetlerini durduran opera toplulukları akımına karşı gelen Salzburg Festivali bugün, bu yaz 1 Ağustos-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek, kısaltılmış formatlarda daha az performans gerçekleştirilerek şartlara göre değiştirilmiş bir festival sunmayı planladığını açıkladı.

Duyuru, Salzburg Festival Direktörü Helga Rabl-Stadler, sanat yönetmeni Markus Hinterhäuser, özel müdür Lukas Crepaz, tiyatro direktörü Bettina Hering ve konserler direktörü Florian Wiegand’dan oluşan Salzburg Festival müdürlüğünün resmi toplantısını takiben Festival Denetleme Kurulu tarafından yapıldı. Festival direktörleri, festival için bir taslak programın yanı sıra, tüm performans mekanları için geçerli olacak ve Avusturya Başbakan Yardımcısı Werner Kogler ve Sağlık Bakanı Rudolf Anschober tarafından yapılan son açıklamaları dikkate alacak güvenlik protokolleri de sundu. Werner Kogler Rudolf Anschober’ın yapmış olduğu açıklamaya göre, kültürel etkinliklerle ilgili düzenlemeler Haziran ayı itibariyle kademeli olarak gevşetilebilecek ve 1000 kişiye kadar izleyici kitlesine sahip olan etkinlikler mümkün olabilecekti. Festival denetim kurulunun toplantısından önce, Avusturya Sağlık Bakanı Rudolf Anschober ve Kültür Müsteşarı Andrea Mayer, Avusturya’da gerçekleşecek tüm performanslar için uyulması gereken resmi sağlık ve güvenlik parametreleri kararlaştırmıştı. Bu parametreler festivale, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse tüm canlı opera ve konser performanslarının durdurulmasına yol açan sosyal mesafelenme önlemleri ışığında ne şekilde ilerlenebileceğine dair “somut göstergeler” sağladı.

Festival, Ağustos ayı boyunca nasıl bir programın sunulacağına dair kesin detayları henüz açıklamamış olsa da, altı mekanda otuz gün boyunca yaklaşık doksan performans gerçekleştirilmesinin planlandığını belirtmişti. Önceden ise, Salzburg genelinde on altı mekanda 44 gün boyunca 200 etkinliğe ev sahipliği yapması planlanmıştı. Aynı şekilde, festivalin başlangıçta 30 Mayıs’ta başlaması ve Salzburg Festivali’nin yüzüncü yıl kutlamaları niteliğinde programlara yer verilmesi planlanmıştı; bu sanatsal gündem 2021’e ertelendi.

Vali Wilfried Haslauer şunları ekledi: “Bu kararnamenin tüm kültürel etkinlik düzenleyenlere daha fazla netlik sağlaması büyük bir rahatlık getirdi. Bölgemizin sanatsal ve ekonomik lokomotifi olan Salzburg Festivali’ni gerçekleştirebilmemizi sağlıyor. Neyse ki, aynı zamanda devletimizin kültürel çeşitliliğini oluşturan birçok küçük girişimine de gerçekleşebilmeleri için bir şans sağlıyor.

Nisan ayı başında Salzburg, Avusturya’daki tüm halka açık etkinliklerin yasaklanması nedeniyle 20 Mayıs’tan 1 Haziran’a kadar sürmesi planlanan Whitsun Festivali’nin iptal edildiğini duyurdu. Festival için rekor nitelindeki 24.5 milyon Euro tutarında 180.000 adet bilet satıldıktan sonra festival, Salzburg’daki kayda değer ölçüde küçültülmüş programın daha önce satılan tüm biletlerin iadesini gerektireceğini belirtti. Açıklamaya göre festival, önümüzdeki günlerde bilet sahiplerini mevcut seçenekleri hakkında bizzat bilgilendirmeyi planlıyor. Aynı zamanda, daha önceden bilet satın almış olanlara festivalin yeniden düzenlenen programına katılım konusunda öncelik verilecek.

Festival tarafından yayınlanan bir açıklamada Markus Hinterhäuser, “Bu yıl pek çok sanatçının performansını iptal etmek zorunda kalmak benim için çok zor,” şeklinde konuştu. “Birçoğu ile özel performans serileri geliştirmiştik. Yine de, bu yeni Festival programı ile sanat adına canlı ve güçlü bir işaret gönderme fırsatı bulduğum için mutluyum.”

Yorum Yaz