Turistler tarafından terkedilen Viyana’daki bir otel, bir gece için açık hava konser salonuna dönüştü.

Cumartesi günü, müzik şehrinde ender bulunan bir keyif anı yaratmak için koronavirüs izolasyonu sürecinde boş kalan odalar bir akşamlığına localara, otelin iç bahçesi ise bir sahneye dönüştürüldü.

Hotel Zeitgeist’a iki opera sanatçısı ve bir yaylı çalgılar topluluğu davet edildi. Seyirciler, akşam için kiraladıkları 40’a yakın odanın pencerelerinden otelin iç bahçesinde gerçekleşen performansı izledi. Performansın sonunda, smokinli şefin ve zarif soprano Monika Medek’in tepesinden alkışlar yağdı.

Otel müdürü Andreas Purtscher, “pencere konseri” için ücretli rezervasyonların üç gün içinde tükendiğini belirtti. Bu konseri düzenlerken, sanatçılara bir kez daha performans gerçekleştirme şansı vermeyi ve “insanların dışarı çıkmasına ve başkalarıyla temaslarında bir normallik duygusu bulmalarına yardımcı olmayı” hedeflediklerini ve bu girişimin kısıtlamalarla dolu bu süreçle ilişkili olarak oluşan korkunun bir kısmını yok etmeyi umduğunu da ekledi.

Başka konserler de planlandı

Nisan ortasından bu yana, Avusturya koronavirüsün yayılmasıyla mücadele etmek için koyulan kısıtlamaların çoğunu kaldırdı, ancak 100’den fazla insanın toplanması yasağı nedeniyle kültürel yaşam hala durmuş vaziyette.

Sanatçılar için “iş fırsatları bir gecede yok oldu,” diye konuştu Purtscher. Ağustos’tan önce en azından üç pencere konseri daha gerçekleştirmeyi planlıyor.

Avusturya’nın başkentini dünyaca ünlü kılan klasik müzik performanslarını gerçekleştiren sanatçıların çoğu serbest çalışan müzisyenler olduğu için, şimdi performanslarının iptali nedeniyle gelirlerinden yoksun bırakılıyorlar.

Şehrin ticaret odasına göre, turistler ve iş amaçlı seyahat edenler tarafından terk edilen Viyana otellerini Haziran ayında yüzde 10’dan daha az bir doluluk oranı bekliyor. Purtscher, normal faaliyetine dönebilene kadar sektörü “en az bir yıl” sürecek zor bir dönemin beklediğini söyledi.

Yorum Yaz