| 1dk 13sn |

Aylarca çalışamamanın ardından birlikte müzik yapmak isteyen bir grup orkestra müzisyeni, geçen hafta cuma günü Londra’daki Greenwich Parkı’nda bir performans gerçekleştirdi.

Dvořák in Greenwich Park
Fotoğraf: Ben Marshall

Bağımsız müzisyen Ben Marshall, müziği özlediğini, bu nedenle bazı arkadaşlarını bir araya getirerek hükümetin güncel COVID-19 yönergelerine uygun bir şekilde müzik yapmaya karar verdiğini söyledi. Marshall, ilk başta Haziran ayında genellikle Lonra’daki orkestralarda ve West End gösterilerinde yer alan yaklaşık 12 bağımsız müzisyeni bir araya getirdi. Açık havadaki ilk toplantılarında, Dvořák’ın Op. 44 Nefesli Çalgılar İçin Re minör Serenadı’nı ve Mozart’ın Serenad No.10 “Gran Partita”sını seslendirdiler.

Marshall, “Daha sonrasında kendimi kaptırıp bütün bir senfoniyi sahneye koyabilir miyim diye düşündüm,” dedi. “En sevdiğim yaylı enstrüman çalan arkadaşlarıma sordum ve olumlu dönüşler aldım.” Marshall, topluluğu yönetmesi içinse başka bir arkadaşını, orkestra şefi Steven Joyce’u çağırmış. Müzisyenler, başkentin tarihi parkında küçük bir vadide buluştu. Vadinin eğimleri neredeyse mükemmel bir şekilde bir konser salonunun hatlarına benziyordu. Orada, provasız bir şekilde Dvořák’ın “Yeni Dünya” Senfonisi No. 9 eserini seslendirdiler. Yalnızca birlikte müzik yapmak için orada oldukları ve izleyici aramadıkları halde, birkaç dakika sonra bir izleyici grubu oluştu. Yoldan geçenler müziğe yöneldiler, dinlemek için ağaçların yanında durdular ve çimlere oturdular.

Marshall, “Cuma günkü etkinliğin bu zor dönemde tüm profesyonel müzisyenlerle aramızdaki dayanışmanın bir sembolü olmasını çok isterim,” dedi. “Müzisyenler hala performans sergilemek istiyor ve cuma günkü performansla güvenli bir mesafede, açık havada ve yüksek standartlarda bir performans gerçekleştirebildiğimizi gösterdik.”

Yorum Yaz