2020 Bükreş Bienali’nin açılışı ertelenebilir, ancak bir sonraki edisyonun küratörünün hiçbir endişesi yok. Çünkü o bir robot!

Doğru okudunuz: 2022 Bükreş Bienali’nin baş küratörü, Viyana merkezli stüdyo Spinnwerk’in geliştirdiği yapay zeka programı Jarvis.

Küratör Ben Russell’ın 2.4 metre boyundaki 1957 yapımı robot ile Londra Bilim Müzesi’nde gerçekleşen basın toplantısı sırasında çekilen fotoğrafı. (Fotoğraf: Jack Taylor/Getty Images)

Spinnwerk’in kurucusu Razvan Ion’ın ifadesine göre, süper kahraman Iron Man’in kişisel asistanı olan yapay zeka programından adını alan Jarvis, “derin öğrenme ile üniversitelerin, galerilerin veya sanat merkezlerinin veritabanlarına erişerek kendi başına öğrenecek” ve seçilen temaya uygun eserleri seçecek. Bu nedenle, Jarvis’in küratöryel seçimleri halihazırda sanat dünyasının radarında olan sanatçılarla sınırlı olacak.

Sergi, geleneksel olarak fiziksel olmak yerine sanal gerçeklikte gerçekleşecek, yani dünyada sanal gerçeklik gözlüğüne erişimi olan herkes tarafından erişilebilir olacak. Bükreş ve Viyana’da sanal gerçeklik (VR) kabinleri de kurulacak.

Robot küratörün yükselişi, sadece üç yıl önce uzmanların sanat alanındaki işlerin yapay zeka işgali tehdidine karşı güvende olduğunu tahmin ettikleri göz önüne alındığında tam bir sürpriz olarak geliyor. (Replaced by Robot!? web sitesi, hala küratörlüğü yalnızca 0.68 otomasyon ihtimaliyle 702 iş arasından 34. en güvenli iş olarak gösterir.) Ancak Ai-Da adında bir robot sanatçı, 2017’den bu yana satışlarından 1 milyon dolar kazandı ve Christie’s müzayede evi açık arttırmada bir yapay zekanın sanat eserini 432.500 dolara -ederinin 43 katına- sattı.

Bükreş Bienali’nin “Araştırmaya Veda” başlıklı bu yılki edisyonu, en azından şimdilik, çevrimiçi bir etkinlik olacak. İnsan çeşitliliğinin küratörü Henk Slager tarafından düzenlenen bu bienal, 28 Mayıs – 4 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Resmi açılış 2021 baharına ertelendi. Bunun yerine iki çevrimiçi etkinlik (küratörlük atölyesi ve “Çağdaş Sanat Bienalleri – Acil Durumlarda Hegemonik Makinelerimiz” başlıklı bir sempozyum) 23-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

10. Bükreş Bienali 19 Mayıs-17 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yorum Yaz