İngiltere Ulusal Tiyatrosu, korona krizi sürecinde çevrimiçi olarak yayınlanan oyunlar için oyunculara ödeme yapacak.

İngiltere Ulusal Tiyatrosu, koronavirüs krizi sürecinde çevrimiçi olarak yayınlanan sahne performanslarında görev alan sanatçılara ödeme yapmayı teklif edeceklerini açıkladı. James Corden, Benedict Cumberbatch ve Tamsin Greig, işleri ücretsiz olarak görüntülenmeye sunulan oyuncular arasında yer alıyor. Yapılacak olan “sembolik” ödemeler, İngiltere Ulusal Tiyatrosu’nun Nisan başından beri YouTube’da yayınladığı tüm yapımlar için uygulanacak. İngiltere Ulusal Tiyatrosu, ödemeyi kabul edip etmeme kararının sanatçılara bırakılacağı açıkladı.

James Corden’ın oynadığı One Man, Two Guvnors, ilk yayınlanan oyun oldu.

İngiltere Ulusal Tiyatrosu yetkili müdürü Lisa Burger, “Ulusal Tiyatro belirsiz bir finansal gelecek ile karşı karşıya olduğu halde, şu anda bu sürece dahil olan tüm sanatçılara ödeme yapabilecek durumda olduğumuzu düşünüyoruz” şeklinde konuştu. “Aynı zamanda birçok kişinin de çok zorlu bir dönemden geçtiğinin farkındayız.” Ulusal Tiyatro, koronavirüs salgını nedeniyle tiyatroların ve sinemaların kapatılmasına bir cevap olarak, Nisan ayında yapımlarını “National Theatre at Home” isimli bir programla evlerindeki izleyicilerle buluşturmaya başlamıştı. İzleyiciler, bu yapımları ücretsiz olarak izleyebiliyor, ancak Ulusal Tiyatro’yu desteklemek için bağış yapmaya teşvik ediliyorlardı. Lisa Burger, Tiyatro’nun yapılan “cömert” bağışlar karşısında “şaşırmış ve mutlu” olduğunu dile getirdi.

Twelfth Night, Danny Boyle’ın Frankenstein’ı, One Man, Two Guvnors ve Antony and Cleaopatra gibi oyunlar, 7’şer gün boyunca izleyicilere sunuldu, ve milyonlar tarafından izlendi. Proje, gelecek haftalarda Ulusal Tiyatro’nun bazı ortak tiyatrolarının yapımlarını da içerecek şekilde genişleyecek. Bunların içinde, Anderson ve The Crown’ın Vanessa Kirby’sinin rol aldığı, Young Vic’in 2014’te sahnelediği Tennessee Williams’ın A Streetcar Named Desire’ı da yer alıyor. Haziran ayındaysa, tiyatroseverler Hiddleston’ın başrolde yer aldığı Donmar Warehouse’un 2013 yapımı Coriolanus’unu izleyebilecek.

Yorum Yaz