Hans Zimmer’ın Yıldızlararası filmi için bestelediği müzik, kalbinizi dolduracak ve bu harika evrende küçük bir nokta gibi hissetmenizi sağlayacak güce sahip. İlk akorun çalındığı andan itibaren müzik bizi hemen başka bir dünyaya taşıyor. Basit bir melodi olmasına rağmen büyük bir duygusal derinliğe sahip.

Yönetmen Christopher Nolan, Zimmer’a projeyi getirdiğinde, filmi henüz çekmeye başlamıştı. Ve – biraz acımasızca – besteciye filmin türünü söylemez, sadece şu sözleri söyler: “Sana içinde bir mektup olan bir zarf vereceğim. Filmin hikayesinin merkezindeki masalı anlatacak.  Sadece 1 gün çalış ve bana besteni dinlet.” Bu filmin fütürist bir bilim kurgu macerası olacağı gerçeğini görmeyen Zimmer, bir gecede piyano ve org için dört dakikalık bir parça yazar. Nolan besteyi dinler ve beste için “baba olmanın anlamı” nın özü gibi cümlesini kurar. The Hollywood Reporter ile yaptığı bir röportajda Zimmer, yazdıklarını dinledikten sonra Nolan’ın ona şunları söylediğini söyler: “Filmi şimdi yapsam iyi olur … şimdi hikayenin özünün ne olduğunu biliyorum. “Filmin tüm müziklerinin tamamlanması Zimmer’in iki yılını alır. Zimmer ve Nolan, kilise müzik direktörü Roger Sayer’in çaldığı 1926 yapım Harrison & Harrison orguyla kaydetmek için Londra’daki Temple Kilisesi’ne giderler. Daha sonra 34 yaylı, 24 nefesli ve dört piyanodan oluşan bir orkestra bir araya getirilir ve bu muhteşem yapıtın müzikleri gün yüzüne çıkar.

Piyanist ve besteci David Robertshaw, Yorkshire’daki St John’s Church, Rastrick’in orguda Zimmer’in film müziklerinden ‘‘First Step’ı seslendirdiği bu video ise 2016 yılında YouTube’da 10 milyondan fazla kez görüntülendi.

Yorum Yaz