Orkestra Şefi Cem Mansur yönetimindeki CRR Oda Orkestrası’nın “Geri Dönüşüm” temalı konseri, 31 Mayıs 20:00’da CRR Konser Salonu Youtube hesabında yayınlanacak ve 1 hafta boyunca izlenebilecek.

CRR Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur, yöneteceği bu konser için seçtiği tema ise Geri Dönüşüm. Müzik dünyasında yaşanan geri dönüşümlerin yansıtılacağı konseri Cem Mansur ise şu sözlerle ifade ediyor:

Geri Dönüşüm” kavramı yaşamlarımızda oldukça yeni, ancak müzik tarihi boyunca besteciler, farklı eserler için yarattıkları müzikleri birden fazla defa ve çeşitli kılıklarda “geri dönüştürmüşler. İyi malzemenin bir defa kullanılıp atılmasını istemeyip yeni güzelliklerin kapısını açan dört bestecinin dört farklı yaklaşımı bu konserde bir araya geliyor. 

Barber’ın, büyük popülariteye ulaşmış “Adagio”su, yaylı dörtlünün bir bölümü olarak ortaya çıkmış, sonra eşliksiz koro ve orkestra eseri olarak da iki defa yaşama dönmüş. Çaykovski’nin “Andante Cantabile”si, o kadar sevilmiş ki, bir kısmı bestecinin kendi tarafından da olan düzenlemesi yapılmayan çalgı veya grup kalmamış. Norveçli besteci Grieg, kendine has kuzeyli duyarlılığıyla yazdığı “Kalp Yarası” ve “Son İlkbahar” şarkılarını, “İki Ağıtsal Melodi” adıyla yaylı çalgılar orkestrası için düzenlemiş. Kendinden önceki çağların müziklerini yirminci yüzyılda en ustaca kullananlardan biri İtalyan besteci Respighi, “Antik Danslar ve Aryalar” adını verdiği üç diziden sonuncusu, 16. ve 17. yüzyıllardan melodileri muhteşem bir eser yaratmak için kullanmış.

İlk yayını 31 Mayıs tarihinde CRR Konser Salonu Youtube hesabından yayınlanacak olan bu “Çevreci” konserde Cem Mansur, Cemal Reşit Rey Oda Orkestrası’nı yönetirken, eserlerle ilgili anekdotları da paylaşacak.

Yorum Yaz