| 28sn |

Suite: April 2020’nin satışından elde edilen gelir, Jazz Foundation of America’ya aktarılacak.

Ünlü caz piyanisti Brad Mehldau’nun sürpriz solo albümü Suite: Nisan 2020,12 Haziran’da Nonesuch Records etiketiyle dinleyicileriyle buluştu. Solo piyano kaydı, hem dijital formatta hem de sınırlı sayıda üretilen plak formatında piyasaya sürüldü.

COVID-19’un Mart ayında dünya çapında bir salgın haline gelmesinden bu yana bu süreci Hollanda’da geçiren Mehldau, koşullardan esinlenerek 12 bölümlük bir süit bestelemeye karar verdi. Mehldau websitesinde albümle ilgili yazmış olduğu bir notta albümünü, “Piyanoda birçoğumuz için hem yeni hem de ortak olan bazı deneyimleri ve duyguları tasvir etmeye çalıştım,” şeklinde anlattı.

“Suite: April 2020”nin 12 bölümüne ek olarak, aynı adlı albümde Neil Young’dan (“Don’t Let It Bring You Down”), Billy Joel’dan (“New York State of Mind”) ve Jerome Kern’den (“Look for the Silver Lining”) üç parçanın coverları da yer alıyor.

Suite: April 2020‘nin plak formatının baskısı, her biri Mehldau tarafından numaralandırılmış ve imzalanmış 1000 kopya ile sınırlı. Plakların her biri 100 dolara satılıyor ve bu miktarın en az 90 doları (dağıtım ücretleri çıkarıldıktan sonra) Jazz Foundation of America’nın COVID-19 Müzisyenlerinin Acil Yardım Fonu’na bağışlanacak. Dijital albümden elde edilen gelirin bir kısmı da JFA fonuna gidecek.

Kaynak: JazzTimes

Yorum Yaz