Müzisyenler sahnede hangi mesafelerde oturacak. Şefin çalgıcılara mesafesi ne olacak?

Almanya’daki orkestralara örnek oluşturacak biçimde, Berlin’deki 7 orkestranın yöneticilerinin girişimiyle, orkestraların pandemi koşullarında nasıl sahne üstünde yerleşip çalabileceklerine ilişkin standart güvenlik koşulları belirlendi. Bilimsel değerlendirmeye göre, orkestralar belirli koşullar altında tekrar birlikte çalabilir ve dolayısıyla prova çalışmalarına başlayabilir.Konzerthaus web sitesinde yayımlanan standartlar, sadece sahne üstünde çalacak müzisyenleri kapsıyor ve dinleyici için de ayrı standart oluşturulması gerektiği vurgulanıyor.

“Charité – Universitätsmedizin Berlin” deki bilim adamlarıyla birlikte hazırlanan standartlar şöyle:

Yaylı Çalgılar: Sandalye mesafesi 1,5 m.

Üflemeliler: Çalgı ağzından itibaren 2 metre . Diğer çalgıcılarla araya ek pleksiglas siperlik konulacak. ( Ağız sıvılarına karşı tek kullanımlık mendiller kullanılacak ve her seferinde atılacak)

Vurma Çalgılar: Takımdaki alet ve aksesuarların paylaşımından kaçınarak 1,5 m’lik sandalye aralığı ile yerleşilicek.

Arp ve Klavyeli Çalgılar: Tabureler arasındaki mesafe 1,5 metre olacak.

Orkestra Şefi: Orkestra müzisyenlerine provalar sırasında en az 2 metre, konser sırasında ise en az 1,5 metre mesafe olacak.

Salgın koşullarında standart oluşturulması çalışmasına katılan orkestralar şöyle: Berlin Filarmoni, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin (DSO), Konzerthausorchester Berlin, Deutsche Oper Berlin, Komische Oper Berlin, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin (RSB) ve Staatskapelle Berlin.

Çalışmada görev yapan bilim insanları ve bilim kurumları da şöyle: Prof. Dr.-Ing. Dr. med. Stefan N. Willich ve Priv.-Doz. Dr. med. Anne Berghöfer, Sosyal Tıp, Epidemiyoloji ve Sağlık Ekonomisi Enstitüsü, Dr. med. Miriam Karen Wiese-Posselt, Prof. Dr. med. Petra Gastmeier, Hijyen ve Çevre Tıbbı Enstitüsü, Charité – Universitätsmedizin Berlin.

Charité Sosyal Tıp, Epidemiyoloji ve Sağlık Ekonomisi Enstitüsü Müdürü Prof. Stefan Willich, “Açıklama, güncel bilimsel bilgi ve değerlendirmelere ve müzisyenlerin ve enstrüman uzmanlarının deneyimlerine dayanmaktadır. Bu açıklama orkestra için prova ve konser operasyonları için önemli bir temel oluşturuyor” dedi. Ayrıca, müzisyenlerin Covid-19 konusundaki genel tüm uyarı ve kişisel kontrol önlemlerine uymaları gerektiği de belirtildi.

Bu açıklamadan sonra Almanya’daki orkestraların yapacağı uygulamalar merakla bekleniyor.

Haberin kaynağı: sanattanyansımalar.com

Yorum Yaz