Pazartesi günü Barselona’daki Liceu’nun yeniden açılışında bir yaylı çalgılar dörtlüsü bitkilere serenat yaptı.

İspanyol opera binası, koronavirüs pandemisinin ardından kapılarını tekrar açtığını duyurdu – ancak ilk performansa katılan izleyiciler halktan insanlar olmadı. Onun yerine Gran Teatro del Liceu’nun koltukları tamamını bitkilerin oluşturduğu izleyicilerin, sanat direktörü Victor García de Gomar’ın deyimiyle “bitki krallığı”nın, yaprakları, dalları ve köklerine ayrıldı.

Uceli Quartet, saksılı izleyenleri için Puccini’nin tek bölümden oluşan ‘Crisantemi’sini seslendirdi. Bu eser, göz alıcı bir sarı çiçek olan kasımpatıdan esinlenilerek yaratılmıştı. Konser, 22 Haziran Pazartesi günü gerçekleşti ve davetli listesi bitkilerle sınırlı olmasına rağmen, insanlar da bu performansı canlı yayından izleyebildi.

Bitkilere verilen bir konser fikrinin sahibi olan sanatçı Eugenio Ampudia, bu konserle karantinanın tüm dünyada sebep olduğu sosyal etkiyi yansıtmak istediğini belirtti. Ampudia’nın Liceu’nun websitesinde yer alan açıklamasında, Ampudia “halk olabilme olasılığından mahrum edilmiş bir halk haline geldik,” diyor.

Guardian’la yaptığı röportajda ise, “İnsanlığın önemli bir bölümünün kapalı alanlara kendini kapattığı ve hareket etmeyi bırakmak zorunda kaldığı bir zamanda, doğa, terk ettiğimiz alanları işgal etmek için bu alanlara süzüldü” dedi ve devam etti: “Ve bunu kendi ritmine, sabırlı biyolojik döngüsüne göre yaptı. Empati kabiliyetimizi genişletebilir ve diğer türlere de taşıyabilir miyiz? Buna sanat ve müziği kullanarak ve doğayı harika bir konser salonuna davet ederek başlayalım.”

Konserin sonunda yapraklı seyircilerin tamamı pandemi sürecindeki emekleri için bir teşekkür olarak sağlık çalışanlarına bağışlandı.

Kaynak: Reuters

Yorum Yaz