| 1dk 6sn |

Koreograf Corey Baker’ın bir bale klasiği olan Swan Lake’i (Kuğu Gölü Balesi’ni), dünyanın önde gelen 27 dansçısının kendi küvetlerinde gerçekleştirdikleri performanslarından oluşan güncel bir yaklaşımla izleyicilere sunduğu “Swan Lake Bath Ballet”, karantina kısıtlamalarından doğmuş olan muhteşem bir dans projesi.

Fotoğraf: Ryan Capstick

Corey Baker Dance’in direktörü ve BalletBoyz’un eski üyesi olan Baker, koreografiyi kendi banyosunda yaratmış. Baker, aralarında American Ballet Theatre’dan Skylar Brandt’in, The Royal Ballet’den Meaghan Grace Hinkis’in, National Ballet of Canada’dan Jurgita Dronina’nın ve Paris Opéra Ballet’den Mathias Heymann’ın da bulunduğu kısa filmin etkileyici dansçılarının küvet için özel olarak hazırlanmış hareketleri öğrenmelerine yardımcı olmak adına özel öğretici videolar çekmiş. Dansçılar, kendilerini telefonlarının kameralarıyla kaydetmiş. Dansçılardan bazıları renklendirilmiş sularda ve bir tanesi küveti 20 yastıktan çıkardığı tüylerle doldurarak performanslarını gerçekleştirmiş.

Yapımcı Anne Beresford, görüntü yönetmeni Nicola Daley, editör Travis Moore ve uygulayıcı yapımcı Guy Trevellyan, sonuçların son derece profesyonel görünebilmesi için yenilikçi teknoloji çözümlerine başvurmuş.

Baker, verdiği bir röportajda çekim sürecini “5 kilometre uzaktaki bir resmi gözleriniz kapalı bir şekilde duvara asmak gibi” şeklinde tanımladı. Her şeyin planlandığı gibi gitmesinin yetenekli dansçılar sayesinde olduğunu belirtiyor: “Dansçılar aynı zamanda kameramanlar, sahne amirleri ve kostüm ve aksesuar tasarımcıları oldular; tüm bunların yanı sıra küvetlerinde zor bir koreografiyi hayata geçirdiklerini de unutmayalım.”

Yorum Yaz