Tasarımcılar, karantina sonrası konserlerin yeniden başlamasına hazırlık olarak bakır ve tahta nefesli saz sanatçıları için birer kişisel koruyucu donanım tasarladı.

Fotoğraf: Facebook/Brandon Burr/United Sound

Tasarımlar, Julie Patterson Duty’nin ve öğrencilere müzikal deneyimler sağlayan kar amacı gütmeyen bir kurum olan United Sound’dan bir grup çalışanın ürünü. Birlikte, müzik eğitiminin koronavirüs pandemisi sırasında hayatımıza güvenli bir şekilde dönmesi için bir yol bulmak isteyerek bu projeye başladılar.

Ekip, trompetçiler için müzisyenin ağızlıkla temas etmesine olanak sağlayan bir açıklığa sahip bir yüz maskesi ve çalma sırasında damlacıkların bulaşma riskini azaltmak için kalak kısmını kapatan bir kapak tasarladı.

Bahsedilen kaplamaları şekillendiren trompetçi Brandon Burr, “Evet, evet, bilimsel verileri göz önünde bulundurmalı ve bu yenilikçi olası çözümlerin uzun ömürlü olabilmesi için kanıtlanmış yolları (ve fagot ve flüt sanatçılarına en iyi ne şekilde yardımcı olunabileceğini) düşünmeliyiz,” şeklinde konuştu. Burr, “Ancak şu anda, #SafetyFirst (ÖnceGüvenlik) düşüncesini önemseyerek #MusicEducationForAll (HerkesİçinMüzikEğitimi) için mücadele vermek adına elimizden geleni yapıyoruz” diye de ekledi.

Tasarımların arasında bir de klarnet ve obua için ağızlık kısmında bir açıklığı olan ve müzisyenin ellerini içine alan iki açıklığı daha bulunan sarı bir tül kese var. Konser salonlarının kapanması ve turnelerin iptal edilmesi büyük bir gelir kaybına yol açtığından, pek çok müzisyen oldukça sıkıntı verici zamanlar geçirdi. Özellikle hastalığın tükürük yoluyla bulaşması riskinin yüksek olması dolayısıyla bakır ve tahta nefesli saz sanatçıları ve şarkıcılar için işe geri dönüşlerini planlamak oldukça zor görünüyor.

Sir Simon Rattle geçtiğimiz günlerde hükümeti ‘batıl inançtan kaçınmaya’ çağırdı, çünkü İngiltere’de konserlerin devam etmesi hakkında sızmış olan tavsiyelere göre sahnede tahta ve bakır nefesli çalgılar arasında üçer metrelik bir mesafe bırakılmasından bahsediliyor: “Danimarka’da en son yapılan bilimsel ölçümler, yaylı sazlar arasında yarım metre ve üflemeli sazlar arasında 1 metrelik bir mesafe bırakılmasının son derece güvenli bir düzenleme olacağına işaret ediyor.”

Yorum Yaz