| 2dk 25sn |

New York’un önde gelen klasik müzik merkezleri Carnegie Hall ve Lincoln Center 2020 yılının sonuna kadar kapalı kalacak.

Fotoğraf: Ajay Suresh – Carnegie Hall

New York’ta Koronavirüs vakalarının sayısı hızla düşerken, şehir sakinleri bir hafta kadar kısa bir sure içerisinde açık havada yemek yemeye ve kuaför salonlarını ziyaret etmeye yeniden başlamaya hazırlanıyor. Ancak bu yaz ve sonbaharda mekanlar yeniden açılmaya devam ederken, şehrin en büyük klasik müzik kurumları sessiz kalacak.

Perşembe günü, Carnegie Hall ve Lincoln Center sonbahar sezonlarını iptal edeceklerini açıkladılar. Metropolitan Operası ve New York Filarmoni Orkestrası’nın benzer duyurularını takiben alınan bu kararlar, dünyanın en büyük müzik merkezlerinde 2021’den önce büyük ölçekli performansların ya hiç gerçekleşmeyeceğine, ya da sayılarının çok az olacağına işaret ediyor.

Carnegie Hall’un sanat direktörü Clive Gillinson, bir açıklamasında “Bizim için alınması çok zor bir karardı. Ancak Carnegie Hall’un sanatçılarının, seyircilerinin ve çalışanlarının güvenliği bizim için her şeyden önemlidir,” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Iñaki Vinaixa – Lincoln Center

Hem kendisi performanslar gerçekleştiren hem de Metropolitan Opera, New York Filarmoni Orkestrası ve diğer organizasyonlara ev sahipliği yapan Lincoln Center, sözcülerinden Isabel Sinistore’un bir e-postasında belirttiğine göre, sonbahar sezonu etkinliklerinin iptali dolayısıyla bilet satışlarından elde edilen gelirlerde 1,3 milyon doların üzerinde kayıp bekliyor.

Sinistore, pandeminin başlamasından bu yana Lincoln Center’ın bilet satışları ve mekanlarının kiralanması da dahil olmak üzere gelirlerinin yaklaşık 13 milyon dolarını kaybettiğini de sözlerine ekledi. Lincoln Center, çalışanlarının yaklaşık yarısına ücretsiz izin verdi veya işten çıkardı ve liderlik ekibine maaş kesintisi yaptı.

Carnegie Hall sözcüsü Synneve Carlino, salonun 30 Haziran’da sona eren mali yıl için yaklaşık 8 milyon dolar açık vereceğini belirtti. Gelecek yıl Carnegie Hall’u sonbahar sezonunun iptaliyle yaklaşık 13 milyon ila 14 milyon dolarlık bilet geliri ve kira geliri kaybının etkisi de göz önünde bulundurularak daha büyük bir açık bekliyor.

Bu kayıplar, salonun bu baharda çalışmakta olan 274 tam zamanlı çalışanının yaklaşık 50’sinin ücretsiz izne çıkarılmasıyla kısmen telafi edilecek. (Yer göstericiler ve sahne görevlileri da dahil olmak üzere 80 personel daha, salon Mart ayında kapandığında çalışmayı bırakmıştı.) Tüm çalışanların maaşlarına yapılacak kesintiler yılda 75.000 dolardan fazlasını bulacak.

Carnegie Hall, 7 Ocak 2021’de üç tiyatroyu geçici olarak yeniden açmayı planlıyor ve Lincoln Center da 6 Şubat’ta yeniden açılmayı hedefliyor. Carnegie’nin 7 Ekim’de yapılması planlanan açılış gecesi galası, daha sonra ilan edilecek bir tarihte sanal ortamda gerçekleşecek.

New York tiyatroları Mart ortasından beri kapalı. New Year’s Eve galası ile geri dönmeyi umut eden Metropolitan Opera, sahnesinin boş kalmasının 100 milyon dolara yakın bir gelir kaybına mal olacağını öngördü. New York Filarmoni Orkestrası, 2021’in başlarında dönmeyi planlıyor. Perşembe günü, New York City Ballet de sonbaharda kapalı kalacağını ve gelirinin kayda değer bir kısmını sağlayan Noel döneminde sahnelenen “Fındıkkıran” gösterimini kaybedeceğini açıkladı. Broadway tiyatroları en azından İşçi Bayramı’na (7 Eylül) kadar kapatıldı, ancak birçok sektör yetkilisi bundan daha uzun süre kapalı kalacağına inanıyor.

Kapanma haberleri New York dışında da devam ediyor: Salı günü, Met’in yanı sıra en büyük iki Amerikan opera toplulukları olan San Francisco Opera ve Lyric Opera of Chicago sonbahar sezonlarının iptal edildiğini açıkladı.

Yorum Yaz